Wybielanie zębów

 Strona główna / Wybielanie zębów / Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Zabieg wybielania zębów może być przeprowadzony tylko u osób, które mają zdrowe zęby lub wyleczone ubytki.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym Zachętą do przeprowadzenia zabiegu wybielania powinien być żółty odcień zębów. Są jednak przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu nawet u osób ze zdrowymi zębami. Wśród grona osób, które powinny zrezygnować z wybielania zębów są:

-osoby, które nie ukończyły 16 roku życia

-kobiety w ciąży i karmiące piersią

-osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów

-uczulenie na składniki, które zawiera preparat stosowany do wybielania

-osoby noszące mostki lub korony

-osoby z chorobami dziąseł

-z zaawansowaną paradontozą

-z uszkodzonym szkliwem

Metody wybielania zębów Wybielanie zębów może zostać wykonane kilkoma metodami, nie wszystkie wykonuje się tylko w gabinetach stomatologicznych. Zęby można wybielić, korzystając z:

-past wybielających

-wybielających pasków lub żeli

-metody tackowej

-metody nakładkowej

-metody lampowej

Trzy pierwsze metody można zastosować w domu. Pasty wybielające zawierają w swoim składzie składniki o działaniu ściernym. Są skuteczne tylko w przypadku niewielkich przebarwień na powierzchni szkliwa. Stosując pastę wybielającą zyskamy zęby jaśniejsze tylko o jeden ton. Zęby możemy wybielić używając także żelu wybielającego. Żel należy nakładać na powierzchnię zębów dwa razy dziennie przez okres czternastu dni. Pierwsze efekty zobaczymy po kilku dniach, na efekt ostateczny cztery miesiące. Metodę można wspomóc sięgając po niewidoczne, cieniutkie paski wybielające. Paski nakładamy dwa razy dziennie na pół godziny. Zabieg należy powtarzać przez dwa tygodnie.

Jak rozjaśnić zęby w domu? Na metodę tackową trzeba wybrać się do gabinetu stomatologicznego. Do ust pacjenta wkładana jest wypełniona żelem wybielającym tacka. Musi ona pozostać w ustach przez kilka godzin. Dodatkowo otrzymamy żel o działaniu ochronnym. Zabieg wybielania tą metodą trwa około miesiąca. Metoda nakładkowa wymaga wcześniejszego wykonania wycisku zębów przez protetyka. Następnie wykonywana jest specjalna szyna, na którą pacjent aplikuje zalecony preparat wybielający. Szynę nosi się od dwóch do ośmiu godzin w ciągu doby. Po kilkunastu miesiącach zabieg można powtórzyć. Ostatnią metodą wybielania zębów jest wybielanie wybraną przez stomatologa metodą naświetleniową. Przed zastosowaniem tej metody na zęby i dziąsła pacjenta nakładany jest żel tlenowy oraz żel chroniący dziąsła. Metodą naświetleniową uzyskuje się najsilniejszy efekt wybielający. Zęby można wybielić nawet do ośmiu tonów. Efekt wybielający utrzymuje się bardzo długo.