Prawdy i mity o wybielaniu zębów

 Strona główna / Wybielanie zębów / Prawdy i mity o wybielaniu zębów

Prawdy i mity o wybielaniu zębów

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu z nas. Nie wszyscy mogą jednak poszczycić się posiadaniem równiutkich i do tego lśniąco białych zębów.

Wybielanie zębów u stomatologa Naprzeciw oczekiwaniom tych osób wychodzi medycyna, a dokładniej stomatologia. W gabinetach stomatologicznych oferowane są profesjonalne zabiegi wybielania zębów. Zęby możemy wybielić także w domu sięgając po bogatą gamę past i preparatów wybielających. Która metoda wybielania zębów jest najbardziej skuteczna? W medycynie trudno jest polecić najbardziej skuteczną metodę terapii. Dobór odpowiedniej terapii jest uzależniony od indywidualnych reakcji każdego z pacjentów. Podobnie rzecz wygląda w przypadku wybielania zębów. Trudno bez oglądania pacjenta doradzić wybór najbardziej odpowiedniej metody. Tylko posiadający duże doświadczenie stomatolog jest w stanie dobrać najbardziej skuteczną metodę i preparat wybielający. Wybierając preparat wybielający i metodę, którą zastosuje, musi uwzględnić między innymi efektem, czego są przebarwienia, czy wybielane będą zęby martwe, czy też żywe. Innej metody wybielania będą wymagały zęby osób młodych, a jeszcze innej osób starszych.

Dopiero po dokonaniu oceny stanu szkliwa, ewentualnych jego uszkodzeń lekarz będzie w stanie wybrać właściwy preparat i użyć odpowiedniej metody. Stomatologia współczesna ma bardzo wiele do zaoferowania osobom, które chcą poddać się zabiegowi wybielania zębów. Osoby, które chcą wykonać ten zabieg po raz pierwszy, powinny to zrobić w gabinecie stomatologicznym. Umożliwi to sięgnięcie po nawet silne preparaty wybielające. Zabieg wybielania zębów w gabinecie zawsze wykonuje stomatolog. Dzięki temu zabieg może zostać wykonany nawet u osób, u których pojawi się nadwrażliwość śródzabiegowa. Nawet w takiej sytuacji pacjent ma pewność, że zabieg zostanie ukończony, gdyż lekarz ominie wrażliwe miejsca. Nadwrażliwość śródzabiegowa zdarza się stosunkowo rzadko, ale wybielanie zębów w domu metodą nakładkową przy nadwrażliwości śródzabiegowej powoduje, że pacjenci rezygnują z wybielania i po prostu szynę zdejmują. Powodem przerwania zabiegu przez lekarza mogą być ujawnione w trakcie zabiegu uszkodzenia szkliwa. Jeżeli pierwszy zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zakończył się sukcesem, to kolejny raz możemy zęby wybielić w domu. Najlepszą metodą wybielania zębów w domu poleci nam dentysta. Efekt wybielania zębów jest możliwy dzięki zastosowaniu związków tlenu. Najczęściej stosuje się nadtlenek mocznika znany pod nazwą karbamid oraz nadtlenek wodoru.