Leczenie kanałowe

 Strona główna / Leczenie kanałowe / Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe ​Leczenie kanałowe można określić jako zabieg dentystyczny, którego najbardziej nie lubimy. Jesteśmy w stanie znieść borowanie, wyrywanie zęba, ale endodoncja budzi u nas bardzo złe skojarzenia. Trzeba powiedzieć, że stomatologia mocno się rozwinęła i nawet jeśli mamy jakiś poważny problem to nie musimy się obawiać wizyty u dentysty. Jeśli chcemy pokonać strach przed leczeniem kanałowym to warto dowiedzieć się co się z nim wiąże i jak ono wygląda. Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najbardziej nielubiany zabieg dentystyczny. Niestraszne nam borowanie, jakoś znosimy wyrwanie zęba, ale perspektywa endodoncji (to fachowa nazwa tej procedury) przyprawia nas o dreszcze. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Dlaczego muszę się poddać endodoncji?

Taka forma leczenia będzie konieczna w momencie, gdy miazga zęba, która łączy nerwy z narzędziami krwionośnymi ulega zapaleniu. Stać się może to w momencie, gdy mamy zaawansowaną próchnicę albo inne uszkodzenia. Gdy zmiany są nieodwracalne przez inne formy leczenia powinno się oczyścić kanał z chorej miazgi, zatruć do a następnie uzupełnić specjalną substancją, która będzie go stabilizować. Martwy ząb Po wykonaniu leczenia kanałowego nasz ząb będzie martwy, ponieważ usuwamy z niego tkankę, która odpowiedzialna jest za ukrwienie oraz unerwienie.

Jest to jednak konieczne, ponieważ w ten sposób będziemy zatrzymywać zapalenie miazgi i psucie się zęba. Jeśli zabieg będzie dobrze wykonany to można oczekiwać, że uda się zatrzymać funkcjonalność zęba na lata. W większości przypadków nie będzie różnicy między takim zębem a innymi. A jeśli nie pójdę na leczenie kanałowe? Jeśli nie chce się przeprowadzać leczenia to będzie można go usunąć, albo też zostawić takiego zęba w spokoju i nic z nim nie robić, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że taka operacja jest bardzo ryzykowna. Chora miazga jest źródłem wielu bakterii, które będą atakować kolejne zęby. Zapalenie będzie się przenosić także na inne części ciała. Pewnie wiele osób zastanawia się nad tym czy takie leczenie boli. Wokół endodoncji mamy wiele mitów i stereotypów. Najczęściej współczesne zabiegi są bezbolesne. Robi się je przy specjalnym znieczuleniu i wykonuje nowoczesnymi instrumentami. Sporadycznie zdarzą się operacje, które będą bardziej złożone i podczas których pacjenci odczuwać mogą dyskomfort. Jeśli zależy nam na tym, by wszystko przebiegło bez problemów nie ma sensu czekać z takim zabiegiem, warto go wykonywać jak najszybciej, tak by problem się nie pogłębiał i nie powodował większych kłopotów.