Leczenie kanałowe krok po kroku

 Strona główna / Leczenie kanałowe / Leczenie kanałowe krok po kroku

Leczenie kanałowe krok po kroku

Gdy pojawia się silny ból zęba to okazuje się, że konieczna będzie wizyta u stomatologa i leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe zęba Na początku brzmi to rzeczywiście dramatycznie, ale tak naprawdę leczenie takie sprawi, że będziemy mogli zachować zęba chroniąc go przed ostatecznym usunięciem. Leczenie kanałowe przeprowadza się z kilku powodów. Najczęściej związane jest ze stanem zapalnym miazgi a wiec nerwu, który znajduje się w korzeniu zęba i tutaj pojawia się silny ból. Zapalenie miazgi może mieć różną formę i przy długim drażnieniu może obumrzeć całkowicie i sprawi, że powstaną zmiany okołowierzchołkowe. Każdy z nas jest inny Jak leczy się kanałowo. Lekarz tutaj znieczula ponieważ jest silny ból i następnie otwiera zęba usuwając miazgę, która zmieniona jest przez stan zapalny. Następnie będzie przygotowywał specjalne wypełnienie z gutaperki i pasty. Kolejny krok to założenie wypełniania go zęba, które zakończy proces leczenia. Może się wydawać to proste i szybkie, ale nie zawsze tak będzie. Czasem okaże się, że po drodze pojawiają się liczne przeszkody, które związane mogą być między innymi ze zmianami anatomicznymi.

Nie zawsze ząb będzie taki sam jak u innego pacjenta. Niektórzy mogą mieć trzy kanały, inni cztery czy pięć. Nie można także porównywać swoich wizyt u dentysty z tymi, które mieli nasi znajomi. Każde leczenie ma bowiem swoja specyfikę, o czym trzeba pamiętać. Często jest również problem z odpowiednim opracowaniem kanału co sprawia, że niestety będzie trudność z jego opracowaniem w takiej mierze, że będzie tam podparcie dla protetycznego uzupełniania. Poza nieprawidłowościami anatomicznymi, również na proces leczenia wpływa indywidualne odczucie pacjenta. Będzie to oznaczać, że mogą się utrzymywać niekiedy bardzo długie dolegliwości bolesne. Mimo, że ząb jest umartwiony to jego korzeń znajdzie się w żywej tkance i dlatego trzeba się liczyć z tym, że pojawiać się może ból. Leczenie pod mikroskopem W leczeniu kanałowym ważnym elementem będzie kontrola radiologiczna. Po wykonaniu wypełnienia do zęba będzie trzeba wykonać zdjęcie punktowe, ponieważ w ten sposób da się skontrolować to jak wygląda kanał. Również w czasie leczenia warto się posiłkować diagnostyką tego typu ponieważ dzięki niej dowiemy się więcej o kanale i jego topografii. Metody leczenia są obecnie standaryzowane. Polega to na usunięciu miazgi, opracowaniu kanału, udrożnieniu, płukaniu odpowiednim środkiem oraz wypełnieniu.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Nowością będzie to, że w czasie leczenia niekiedy wykorzystuje się również mikroskop. Dzięki temu cały proces takiego leczenia będzie przebiegał szybko i dokładnie w warunkach, które będą bardziej komfortowe. Mikroskop taki będzie miał swoje wymagania. Narzędzia używa się do leczenia i są one tutaj z wyższej półki. Musza być bardzo dobrze przygotowane, lepiej niż te do kanałowego leczenia ręcznego. W tym przypadku będzie wydłużony czas leczenia, ponieważ opracowywane są kanały, następnie płukane w czasie jednej wizyty. Leczenie takie będzie możliwe tylko wówczas, gdy nie ma powikłań. Leczenie kanałowe to bardzo ważny i cenny element, który pozwala na zachowanie własnego uzębienia. Nie można jednak być zawsze pewnym, że zaczynając takie leczenie ostatecznie uda się ząb wyleczyć. Etapy leczenia kanałowego Otwarcie zęba, by dostać się do kanału korzeniowego, usuwanie miazgi oraz bakteryjnej toksyny, płukanie kanału, osuszanie kanału oraz wypełnianie go materiałem biozgodnym. Na sam koniec wypełnia się ząb.