Jakie znieczulenie wybrać przy leczeniu zębów

 Strona główna / Znieczulenie dentystyczne / Jakie znieczulenie wybrać przy leczeniu zębów

Jakie znieczulenie wybrać przy leczeniu zębów

Spora liczba osób boi się wizyty u dentysty. Leczenie zębów kojarzy nam się z bólem.

Rodzaje znieczuleń u dentysty Ale leczenie zębów może być dzisiaj całkowicie bezbolesne, przed każdym zabiegiem lekarz może zastosować znieczulenie. Leczenie zębów u dentysty przestało być bolesne już kilka lat temu. W większości gabinetów stomatologicznych pacjent może otrzymać znieczulenie nie tylko wtedy, kiedy leczenie będzie bolesne. Podanie środka znieczulającego jest możliwe także w przypadku zabiegów, o których lekarz z góry wie, że będą bezbolesne, ale proponuje jego podanie, aby zniwelować strach pacjenta. Środki przeciwbólowe stosowane do znieczulania dolegliwości bólowych nie pozostają bez wpływu na organizm, dlatego rolą anestezjologii jest poszukiwanie środków, które uśmierzają ból już po podaniu bardzo małej dawki. Rodzaje znieczulenia u stomatologa Drobne zabiegi stomatologiczne mogą być wykonane po podaniu znieczulenia w formie aerozolu, żelu lub kremu. To znieczulenie krótkotrwałe, efekt znieczulający ustępuje po kilku minutach. Jest to znieczulenie powierzchniowe.

Takie znieczulenie mogą otrzymać pacjenci, u których będzie usuwany kamień nazębny. Często jest stosowane u pacjentów, którzy muszą otrzymać znieczulenie w formie zastrzyku, ale boją się ukłucia igłą. Do grona pacjentów, którym podaje się znieczulenie powierzchniowe należą także osoby, które na ingerencję lekarza w ustach reagują bardzo silnym odruchem wymiotnym. Może być ono podane w przypadku wykonywania wycisku pod protezę, często jest podawane dzieciom. Środek znieczulający, najczęściej jest to lignokaina, jest wtedy podawane w formie aerozolu. W gabinetach stomatologicznych często podawanym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. W przypadku zastosowania znieczulenia nasiękowego, środek znieczulający podawany jest w formie iniekcji. Środek znieczulający powoduje drętwienie dziąsła, języka i policzka.

Jakie znieczulenie wybrać? Jest ono podawane w przypadku leczenia zębów w górnej szczęce oraz przy usuwaniu zęba. Innym rodzajem znieczulenia może być znieczulenie przewodowe stosowane przy leczeniu dolnych zębów trzonowych i przedtrzonowych. W przypadku słabej krzepliwości krwi należy uprzedzić o tym lekarza, aby mógł on wybrać inny sposób znieczulenia. Kolejnym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie śródwięzadłowe. Między zęba a dziąsło lekarz wprowadza w tym przypadku specjalną igłę umocowaną na strzykawce ciśnieniowej. Znieczulany jest tylko jeden, konkretny ząb. Nowością jest znieczulenie TENS, które polega na znieczuleniu przy pomocy prądu. Jest to znieczulenie wstępne przed znieczuleniem przewodowym. Z tego typu znieczulenia nie mogą korzystać osoby, którym został wszczepiony rozrusznik serca. Ostatni rodzajem znieczulenia jest znieczulenie śródkostne.